Ružomberok: Vlkolínec a okolie

Kraj/Krajina
Žilinský kraj
Región
Liptov
Vzdialenosť
27 Km
Priemerný čas
05:00:00
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
60% offroad, 40% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

vlkolinec.gpx (16.66KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Ružomberok

Vlkolínec a okolie

Nechajte sa zlákať malebnou krajinou a výnimočnou ľudovou architektúrou.

Vlkolínec je najzachovalejšou rezerváciou ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec je od roku 1977 pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a od decembra 1993 súčasťou zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.Štart

Vlkolínec je prístupný z hlavného ťahu Ružomberok – Donovaly – Banská Bystrica. V osade Jazierce pri Ružomberku treba odbočiť na udržiavanú asfaltku. My sme štartovali od motela Vlčí Dvor (po našej skúsenosti vám ho však neodporúčame), kde sa dá bezplatne zaparkovať a poloha je výhodná z hľadiska trasy. Auto však možno nechať aj priamo pod Vlkolíncom. Samozrejme, do úvahy prichádza aj možnosť vyraziť z Ružomberka.

Okolo Bukoviny k Vlkolíncu

Z parkoviska prejdete cez most ponad riečku Revúca a vydáte sa po cykloznačke na asfaltovú cestu, ktorá začína pozvoľna stúpať. Približne po kilometri sa dostanete do lesa. Podklad starej asfaltovej pokrývky je príjemný a nenáročný na naberanie výškových metrov. Cykloznačka vás privedie až na Bukovinu, z ktorej si vychutnáte pekný výhľad smerom na juh. Mali by ste vidieť hrebeň Nízkych Tatier, vzadu sa týčia aj Ďumbier a Chopok. Z Bukoviny ďalej sa stále naberajú pomerne slušné výškové metre, takže tu budete potrebovať kondíciu. Až dosiaľ kvalitná lesná cesta sa láme pod Grúňom. Nasleduje dlhý šotolinový zjazd okolo chatovej osady až k zastávke pod Vlkolíncom.

Z Vlkolínca na sedlo pod Sidorovom

Na prístupovej ceste k Vlkolíncu sa opäť dostanete na asfalt a pred vami je ďalšie stúpanie. Nie je dlhé, približne po kilometri prídete do centra Vlkolínca. Určite nevynechajte jeho prehliadku a doplňte si energiu v miestnom bufete, kde ponúkajú prijemné posedenie na terase a domáce špeciality. Energiu budete potrebovať, trasa totiž pokračuje v stúpaní po žltej značke na sedlo pod Sidorovom. Je strmá, mnoho cyklistov na tomto úseku bude bicykle asi radšej tlačiť. Našťastie, nie dlho, približne po 600 metroch prichádza sedlo.Ružomberok

Zo sedla sa pokračuje miernym klesaním cez Vlkolínske lúky, stále po žltej značke. V tomto momente budete asi v polovici trasy. Neskôr sa treba odpojiť zo značky na asfaltku a sledovať cykloznačenie do Ružomberka. Vedie dlhým asfaltovým zjazdom až do centra mesta. Pre zdatnejších horských cyklistov máme alternatívu – zo sedla môžu sledovať žltú značku a hravým singeltrackovým zjazdom sa dovezú do mesta. V meste by už mali obe kategórie sledovať cykloznačenie a cyklochodníky. To ich dovedie malebnou prírodou popri rieke Revúca späť k motelu, kde je jeden z variantov začiatku trasy.

Vlkolínec

Náročnosť: 3

Trasa: Okruh sa začína aj končí pri moteli Vlčí Dvor v osade Jazierce, vedie cez Vlkolínec a stáča sa pri Bukovine a v Ružomberku.

Dĺžka: 27 km

Prevýšenie: 700 m

Orientačný čas: 4 hod.

Prevýšenie 700 m je rozdelené proporčne na dve náročnejšie stúpania. Na väčšine trasy nájdete šotolinový povrch, široké lesné cesty alebo asfalt. Trasa je vhodná iba na horské alebo trekingové, respektíve crossové bicykle. Na jej absolvovanie budete potrebovať aspoň štyri hodiny, ak si však budete chcieť pozrieť Vlkolínec a doplniť energiu, aj päť hodín a viac. Jedno prudšie stúpanie je z Vlkolínca na sedlo pod Sidorovom. Náročné zjazdy nečakajte.

Tip na ubytovanie

Hotel Áčko, Hrabovská cesta 34, Ružomberok (www.hotelacko.sk)

Penzión Blesk, Vajanského 9, Ružomberok (www.penzionblesk.sk)

Apartmánový dom Fatrapark, Hrabovská dolina 3280/18, Ružomberok (www.apartmanyfatra.sk)

Zaujímavosti

Roľnícky dom Vlkolínec

Dom je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku a nachádza sa v ňom expozícia pôvodného bývania a ľudovej architektúry. Objekt z roku 1886 patrí k súboru zachovaných dvoj- a trojizbových zrubových domov, ktoré predstavujú typické stavby regionálnej architektúry v severnej časti stredného Slovenska. Vďaka zachovanému pôvodnému vnútornému členeniu domu a zariadeniu interiéru si návštevníci môžuVYTVORIŤ obraz o spôsobe života obyvateľov domu aj celej obce v prvých desaťročiach 20. storočia.

Sidorovo (1 099 m n. m.)

Masív tvorený vápencom a dolomitmi sa nachádza vo Veľkej Fatre nad Ružomberkom a je najvyšším vrcholom hrebeňa Veľkej skaly. Jeho charakteristickým znakom sú viditeľné známky erózie v podobe mohutných skalných stien a odkryvov, pozorovateľné najmä na južnej strane. Na východnej a západnej strane sa v početnej miere vyskytujú skalné ihly. Najznámejšou ihlou je Krkavá skala na východnej strane. Zaujímavosťou je, že na vrchole Sidorova bola počas vojny umiestnená protiletecká batéria a zákopy sú ešte stále viditeľné.

Thermal Park Bešeňová

Unikátna termálna voda blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, má priaznivé kozmetické účinky a vďaka obsahu lítia pozitívne vplýva aj na psychiku. Areál sa nachádza 12 kilometrov od Ružomberka – v kúpeľnej dedinke Bešeňová.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Platený profil, Liptovský Mikuláš Bellova 696/2, 03101 10490
Kubicašport, Žilina Osloboditeľov 17, 01001 Žilina
Škvarka CYKLO ŠPORT, Dolný Kubín Radlinského 30, 026 01 Dolný Kubín
ELITE BIKE, Dolný Kubín Aleja Slobody 3054, 026 01 Dolný Kubín
VELO sprint - original bike shop, Žilina A.Kmeťa 1, 010 01 Žilina
Elitebikes Oravska 2351/2, 01001 Žilina
Ľudovít Weck-Datamarket Bratislavská 31, 01001 Žilina
MD-centrum Košťany nad Turcom 283, 03841 Košťany nad Turcom

Podobné cyklistické trasy