Lipt. Mikuláš - Vet. Poruba - salaš Žiar

Kraj/Krajina
Žilinský kraj
Región
Liptov
Vzdialenosť
18 Km
Priemerný čas
01:00:00
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Trek
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
35% offroad, 65% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

veternaporubasalas.kmz (1.761KB)
veternaporubasalas.gpx (17.412KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Cyklistická trasa začína na sídlisku Podbreziny v Liptovskom Mikuláši odkiaľ pokračuje na Veternú Porubu.

Tu Vás čaká 4 a pol kilometra ťažšieho stúpania po rovnej asfaltke s výhľadom na turisticky obľúbenú Žiarsku dolinu, Tri kopy, Baranec a ostatné štíty Západných Tatier.

Stúpanie pokračuje až po družstvo vo Veternej Porube , odkiaľ sa zmierňuje. Miernym stúpaním prejdeme okolo cintorína za Veternou Porubou, kde je najvyšší bod tejto cyklotrasy. Po náročnom stúpaní prichádza príjemný zjazd po mierne rozbitej asfaltke smerom na salaš Žiar. Počas tohto zjazdu je krásny výhľad na majestátne štíty Tatier, v ktorých vyniká Kriváň. Asi po 2 kilometroch mierneho zjazdu odbočíte vľavo na poľnú cestu. Na konci tejto cesty Vás čaká prechod cez malú riečku (väčšinou je prakticky vyschnutá), za ktorou sa vydáte vpravo po šotolinovej ceste na salaš Žiar, kde si môžete spraviť prestávku.Od salaša prejdete lesnou cestou (pozor na korene a prípadne aj blato) k chatkám, kde sa napojíte na asfaltovú cestu a prejdete popri chate Kožiar do ústia Žiarskej doliny.

Odtiaľto máte možnosť vpravo pokračovať na Žiarsku chatu. My však odbočime vľavo smerom nadol po asfaltke do obce Žiar, kde pri potravinách odbočíme opäť vľavo. Na kopčeku prejdeme po ľavej strane najprv okolo cintorína a po pár metroch zabočíme vpravo na poľnú asfaltku, ktorá nás dovedie do Smrečian. Zo Smrečian sa späť na začiatok cyklistickej trasy dostanete buď po hlavnej ceste alebo ako alternatívu môžete zvoliť odbočku vľavo hneď za obcou, ktorá nás poľnou cestou po hrebeni dovedie do Vitálišoviec (hrebeň môžete opustiť popri cintoríne vo Vitálišovciach) a späť na sídlisko Podbreziny.

Zaujímavosti

Salaš Žiar

Salaš Žiar sa nachádza v srdci Západných Tatier v Žiarskej doline. V tradičnej drevenej reštaurácií s množstvom doplnkov pripomínajúcich dávne časy salašníctva si môžete vybrať z typických slovenských jedál, prípadne tajomstviev kuchyne. Možné je posedenie aj na vonkajšej terase. Priamo pred salašom je detské ihrisko s preliezkami, prípadne možnosť jazdy na koňoch. Salaš taktiež ponúka možnosti ubytovania. Viac info na web stránke salaša Žiar.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Platený profil, Liptovský Mikuláš Bellova 696/2, 03101 10490
Kubicašport, Žilina Osloboditeľov 17, 01001 Žilina
Škvarka CYKLO ŠPORT, Dolný Kubín Radlinského 30, 026 01 Dolný Kubín
ELITE BIKE, Dolný Kubín Aleja Slobody 3054, 026 01 Dolný Kubín
VELO sprint - original bike shop, Žilina A.Kmeťa 1, 010 01 Žilina
Elitebikes Oravska 2351/2, 01001 Žilina
Ľudovít Weck-Datamarket Bratislavská 31, 01001 Žilina
MD-centrum Košťany nad Turcom 283, 03841 Košťany nad Turcom

Podobné cyklistické trasy