Rajecké Teplice – Súľov – Lietavský hrad

Kraj/Krajina
Žilinský kraj
Región
Horné Považie
Vzdialenosť
30 Km
Priemerný čas
04:00:00
Obtiažnosť
Ťažká
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
90% offroad, 10% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

rajecketeplicesulov.kmz (6.459KB)
rajecketeplicesulov.gpx (37.648KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Práve na odporúčanie Filipa Polca sme aj my zavítali do kúpeľného mestečka Rajecké Teplice, ktoré vzhľadom na svoju polohu v blízkosti Súľovských vrchov a Malej Fatry poskytuje výborné podmienky na horskú cyklistiku. Z veľkého množstva miestnych trás sme si vybrali pomerne náročný okruh s dĺžkou 30 km.

Cyklistická trasa sa začína priamo v centre Rajeckých Teplíc. Pred železničným priecestím odbočujeme vľavo na žltú turistickú značku a poľnou cestou popod most sa dostávame na opačnú stranu železnice a hlavnej cesty. Takto zdolávame prvý kilometer po veľmi príjemnom singletracku popri rieke. Singletrack nás dovedie k chatovej oblasti, od ktorej pokračujeme cez lúky do obce Zbyňov.V Zbyňove odbočíme vpravo na hlavnú cestu a stále sa držíme žltého turistického značenia. Približne v polovici obce sa súbežne so žltou turistickou značkou objavuje zelená cyklistická smerom do Súľova, takže nasledujúce kilometre sa môžeme orientovať podľa ktorejkoľvek z nich. Za obcou sa začína stúpanie po zvážnici, ktoré sa opäť na krátky úsek odkloní na singletrack s príjemným podkladom – škoda, že smerom do kopca. Singletrack neskôr vyúsťuje na širšiu cestu s kamennými platňami, vďaka ktorým nie je stúpanie monotónne a nudné. Máme za sebou viac ako 5 km a na malú chvíľu zastavujeme. Zatiaľ nie pre únavu, výhľady naokolo sú však také úchvatné, že sa aspoň chvíľu kocháme okolím a fotíme. V stúpaní cyklotrasa pokračuje ďalej na rázcestie pod Kamenným dielom, odkiaľ nás čaká trocha rozbitý zjazd, počas ktorého križujeme náučný chodník vedúci k skalnému útvaru Budzogáň.


Od náučného chodníka klesáme stále po žltej turistickej značke vpravo. Kamenistá cesta sa mení na príjemnú širokú zvážnicu v zmiešanom lese a vedie nás až do sedla Pastúch. Zo sedla nasleduje pasáž, ktorú sme si asi najviac užívali. V úvode prudký kamenistý zjazd a do cesty idúcej ponad lúky k obci Súľov. Zmiešaný les, na výber hladké stopy, ale aj tie technické s koreňmi, mierne klesanie a ako bonus veľmi pekné výhľady. Úplná paráda. Týmto štýlom doslova preletíme niekoľko kilometrov a vysmiati brzdíme až na námestí v Súľove. To, čo teraz potrebujeme, je občerstvenie. Krčma s certifikáciou "Vitajte cyklisti" priamo na námestí je tým správnym miestom. Po chvíli oddychu, počas ktorého si všímame dosť frekventovaný pohyb cyklistov, pokračujeme ďalej do Roháčskeho sedla. Odpájame sa zo žltej turistickej značky a začíname sledovať modré céčka. Dovedú nás najprv nad obec a neskôr cez lúky až do lesa – samozrejme, celý tento úsek cyklistickej trasy stúpame. Ani v lese neprichádza oddych, stúpanie je v niektorých častiach naozaj prudké. Tesne pod vrcholom sedla opäť fotíme, tentoraz z vyhliadky, z ktorej máme Súľovské skaly ako na dlani.Potom ešte zaberieme niekoľko posledných desiatok metrov a sme v Roháčskom sedle. Z neho pokračujeme dlhým zjazdom po rozbitej kľukatej zvážnici zavretej v akomsi žľabe, ktorý sa končí Pod Dubovcom. Ďalej sa púšťame cez lúky až do obce Podhorie, ktorú však iba križujeme, a opäť cez lúky stúpame do lesa. Modré céčka nás odklonia zo zvážnice na krátky singletrack v ihličnatom lese, ktorý je plný korienkov a točiek (opäť ľutujeme, že táto pasáž nemá aspoň niekoľko kilometrov) a končí sa prudkým klesaním priamo v potoku. Biky teda prenášame a tlačíme približne 100 m na začiatok ďalšieho stúpania, ktoré nás privedie na križovatku s krížom. Tu sa dá odbočiť vpravo a zjazdom pokračovať do obce Lietavská Svinná, my však sledujeme stúpanie ešte asi 1,5 km ďalej až na Lietavský hrad (07.jpg, tesne pred ním opúšťame modré céčka, ktoré pokračujú do obce Lietava).


Z hradu ideme zjazdom po tej istej ceste, ktorou sme prišli až na známu križovatku s krížom. V našom smere jazdy odbočujeme vľavo na neznačenú zvážnicu a prudkým zjazdom sa dostávame až na lúky nad obcou Lietavská Svinná. Cez lúky prichádzame do obce, odbočíme vpravo na hlavnú cestu a pred koncom obce vľavo na mostík cez potok. Tu opäť nachádzame cykloznačenie, aj keď na orientáciu je vhodnejšie použiť mapu. Vyberáme si stúpanie do sedla pod Veľkým vŕškom, ktoré nám dá zabrať, ale zo sedla nás čaká už iba zjazd do obce Zbyňov k chatkám, okolo ktorých sme prechádzali v úvode trasy. Posledný kilometer si vychutnávame jazdu po singletracku popri rieke a cyklotrasu končíme opäť priamo v centre Rajeckých Teplíc.

Zaujímavosti

Súľovské skaly

Národná prírodná rezervácia predstavuje relatívne malú plochu územia, na ktorej sa nachádza množstvo skalných útvarov, často zaujímavých tvarov. Po celom území vedie značený náučný chodník a v oblasti sa nachádza niekoľko lezeckých ciest s rozličnými stupňami náročnosti.

Lietavský hrad

Hrad, respektíve jeho rozsiahla, ale zachovaná zrúcanina, sa nachádza na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná. Múry zrúcaniny majú zachované otvory okien, delové strieľne a množstvo architektonických detailov. O sanáciu a konzerváciu hradu sa pokúša občianske združenie, ktoré v roku 2008 získalo hrad do vlastníctva.

Pozn: Daná cyklotrasa bola uverejnená v časopise BIKER 04/2011

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Platený profil, Liptovský Mikuláš Bellova 696/2, 03101 10490
Kubicašport, Žilina Osloboditeľov 17, 01001 Žilina
Škvarka CYKLO ŠPORT, Dolný Kubín Radlinského 30, 026 01 Dolný Kubín
ELITE BIKE, Dolný Kubín Aleja Slobody 3054, 026 01 Dolný Kubín
VELO sprint - original bike shop, Žilina A.Kmeťa 1, 010 01 Žilina
Elitebikes Oravska 2351/2, 01001 Žilina
Ľudovít Weck-Datamarket Bratislavská 31, 01001 Žilina
MD-centrum Košťany nad Turcom 283, 03841 Košťany nad Turcom

Podobné cyklistické trasy